Ještě jedna věc

Občas se mi to ještě stane. Od rána pracuji a den mi plyne pohodlně. Pak odpoledne dokončím další z úkolů z pracovního seznamu, podívám se na hodinky a vidím, že za 29 minut mám být na tréninku. Počítám – sbalit věci mi zabere 5 minut, cesta do Sokola mi trvá 10 minut, převlečený budu za 10 minut. “Takže mám ještě 4 minuty”, pomyslím si, “to bych mohl stihnout udělat ‘ještě jednu věc’.”

“Ještě jedna věc” je takový termínus technikus a samozřejmě to není nic velkého. Není to vymalovat byt, napsat báseň nebo zařídit svatbu. “Ještě jedna věc” je vždy na začátku úplná drobnost. Odpovědět na jeden mail, někomu zavolat, rezervovat lístky do kina. Ve své naivitě zapomenu, že i tyhle úkoly vždy zaberou alespoň 10 minut. Celý den se mi daří, a tak tuhle maličkost určitě zvládnu rychle. S vervou se tedy pustím do “ještě jedné věci”. Otevřu tedy “ještě jeden” e-mail a zjistím, že abych mohl odpovědět, potřebuji udělat ještě dvě další “věci”… a naděje na bleskovou operaci se hroutí. Chvíli se v tom ještě plácám, zkouším zrychlit, přestávám dýchat a najednou hodinky ukazují, že trénink je už za 15 minut. V panice se dávám na ústup, stres mi teče i ušima. Pachuť nedokončeného úkolu se mísí s nestíháním. Pohodlný den se mění na běh.

A to všechno proto, že jsem se rozhodl udělat “ještě jednu věc”, místo abych se v těch 4 minutách napil, kousl do jablka, došel si na toaletu nebo se hezky rozloučil s kolegy. Dobrá zpráva je, že odkdy jsem si všimnul syndromu “ještě jedné věci”, nechávám si více času pro sebe. Někdy dokonce dokážu udělat i “o jednu věc méně”.

Tohle je jeden z krátkých sloupků, které píši pravidelně pro deník Metro. Další texty můžete najít v mém archivu těchto sloupků.