Záblesky vědomí – malé kroky k velkým změnám

Na závěr svých seminářů a večerů obvykle účastníkům říkám, že naše setkání přinášejí inspiraci a zážitek nových možností, ne však změnu. Změna je totiž podle mě něco trvalého a ověřeného každodenním životem, ne fyzická úleva, emoční zklidnění nebo mentální jasnost, kterou můžeme zažít, pokud se seminář povede.
Samozřejmě, výsledkem dobrého workshopu by mělo být vědomí vlastních rezerv, chuť zlepšit svůj život a také zárodek té změny. Avšak opravdová změna vyžaduje čas a pravidelnou práci.

Představte si, že jste absolvovali víkendový seminář o zdravém jídle a odnesli si z něj zážitek skvělých chutí, znalosti a zručnosti o přípravě dobrých jídel a spoustu nadšení. Na semináři se všichni o jídle bavili, společně vařili a ochutnávali a bylo tam opravdu jednoduché vidět před sebou zářivou budoucnost, ve které si denně vaříte stejně dobrá jídla a zlepšuje se vám postava i chuť do života. Avšak pokud jste se ze semináře vrátili a nezačali opravdu vařit, vzpomínka na nové chutě i vaše nadšení do tří dnů vyprchají a vše zůstane při starém. A pak můžete jít na další seminář a na další… a po letech “práce na sobě” se nemusí vůbec nic změnit. Kromě toho, že můžete dostat pocit, že už jste absolvovali všechno, a tak všechno umíte. A začnete to učit.

Mezi znalostí a schopností je však podle mě obrovský rozdíl, stejně jako je rozdíl mezi myšlenkou a činem nebo mezi informací a návykem. A skutečné změny se dějí díky našim činům, které znalosti (to co “víme” v hlavě) alchymisticky protaví na schopnosti (to co jsme schopni udělat) a pak na návyky (tedy na něco, co je součástí našeho běžného života). To však vyžaduje, abychom do té transformace investovali svoji pozornost (vědomí) a úsilí (skutky).

Skutečné změny se dějí díky našim činům, které protaví znalosti na schopnosti a ty pak na návyky.

A tak účastníkům svých akcí vždy vřele doporučuji, aby si ze semináře vybrali jednu drobnost, která je inspirovala nebo jim přišla užitečná a tu aby začlenili do svého života. Aby ji dělali vždy chvilku, avšak dlouhodobě. Krátce a pravidelně. Jak to udělat prakticky? Jedna z možností jsou pravidelné “záblesky vědomí”.

Řekněme, že chcete zlepšit svoji stabilitu a na semináři zjistíte, že vaše psychická rovnováha se výrazně zlepší, když vědomě opřete nohy o zem. Pokud vám to přijde prakticky použitelné, zkuste jednoduché cvičení “nohy na zem” udělat každý den řekněme 5-10 krát. Jedno opakování vám zabere 10 sekund až minutu a můžete z toho mít hru. Například se rozhodnete, že položíte chodidla na zem vždy, když vám zazvoní telefon nebo přijde sms. Nebo vždy, když do kanceláře přijde nový klient. Nebo si můžete do telefonu stáhnout aplikaci, která vám vaše nohy každou hodinu připomene pípnutím (já aktuálně používám Blip-blip, najdete však mnoho dalších).

Pokud si budete takto se svojí pozorností a nohami hrát 3-4 týdny (což je čas, kdy se ze schopnosti začíná stávat návyk), zjistíte, že máte nohy na zemi většinu času. A pak můžete cvičení nějakým způsobem obměnit, nebo si vybrat další. Za tu dobu však bude stabilita mnohem větší, než jste byli schopni zažít na semináři. A velmi pravděpodobně to bude mít dobrý vliv na mnoho dalších aspektů vašeho každodenního života.

Důležité u těchto “záblesků vědomí” je udělat u toho něco fyzického, aby vědomí proteklo až do těla. Takže použít můžete vzpřímení těla, pohyb kotníky u chůze, hluboký nádech a výdech, usazení se ve svém břiše, uvolnění ramen nebo i mnohem jemnější drobnosti jako je vnitřní úsměv nebo rozostření pohledu.

Tyto záblesky vědomí v průběhu dne mají mnoho dalších přínosů:

  • připomínají nám i všechny další aspekty semináře, který jsme absolvovali a tím dávají prostor inspiraci, aby si našla cestičky do našeho života
  • jsou novinkou v našem běžném režimu, a tak rozrušují naše staré zvyky
  • tím, že věnujeme pozornost sami sobě posilňujeme svoje sebe-vědomí (tj. vědomí sebe sama)
  • dáváme tím čas sami sobě, což je podle mě v dnešní době ten největší luxus, který si můžeme dovolit

Samé hezké věci. Já vím, vypadá to jednoduše. Je to jednoduché a funkční. Avšak abyste tu funkčnost dokázali ocenit, je potřeba to vyzkoušet a zažít na vlastní kůži. Jinak je to jen zbytečná teorie.

Pokud vám tento článek posílám po některém z mých seminářů – jaký “záblesk vědomí” do svého života zařadíte právě teď? Nebo jste to už udělali?