Mistrovství pana Chaplina

Četl jsem nedávno životopis Charlieho Chaplina. Ten chlápek se dostal z úplného dna krutě kapitalistické Anglie začátku 20-tého století až na vrchol mnoha tehdejších světových řebříčků. Byl tvořivý, svobodný, excentrický, milovaný, nenáviděný – a hlavně byl sám sebou. Když se podíváte na jeho filmy, můžete vidět mistra pohybu, načasování, vtipu i lidskosti.

Ten jeho životopis je v podstatě od začátku do konce popis postupně rostoucích úspěchů (představení, filmy, večírky, známí lidé) bez bližšího vysvětlení jejich příčin. Až někde ve čtvrtině knihy je jeden krátký odstaveček: “…vozil som so sebou husle a violončelo. Od svojich šestnástich rokov som denne v spálni cvičil štyri až šesť hodín. Každý týždeň som chodil na hodiny k divadelnému kapelníkovi alebo niekomu, koho mi odporúčal. …” V té době byl na prvním turné v USA a bylo mu 23 let. Kromě toho měl za posledních 15 let v Anglii dvě vystoupení denně, šest dní v týdnu a na turné v Americe tři vystoupení každý den v týdnu. A v tom zápřahu si “jen tak” zahrál 4-6 hodin denně na housle.

Tím se mnohé vysvětluje. Mistra z něj neudělaly večírky, známosti, stříbrné plátno. Mistra ze sebe udělal sám – svojí prací, zvědavostí, odhodláním, optimismem… a drilem. Moc mě ten odstaveček potěšil. Protože ukazuje, že mistrovství není důsledkem nějakého zázrakem nebo talentu. Je to jednoduše oddanost naší cestě a každodenní práce, která z nás krok po kroku dělá opravdové lidi.

Je to oddanost naší cestě a každodenní práce, která z nás dělá opravdové lidi.

A co vy? Máte něco, co vám vytváří pevný bod v toku neustálé změny života nebo práce? Hrajete na piáno nebo hrajete golf? Cvičíte jógu nebo zpíváte? Máte aktivitu nebo dril, ve které se den po dni zlepšujete a vedete sebe sama? Ve které se učíte překonávat překážky i vlastní limity? Něco, k čemu se pravidelně vracíte, ať život přinese cokoliv? Nebo jen proplouváte ze dne na dnem, jak okolnosti a lidé kolem diktují?

 

 

A citace zmíněné knížky: Charles Chaplin: Môj život, Tatran, Bratislava 1989.